K poskytování služeb a správné funkčnosti tyto webové stránky používají soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Pokud nesouhlasíte, prosím, opusťte tyto stránky. Více informacíSouhlasím

Základní a mateřská škola, Všestary

Co by mělo umět dítě

Desatero pro rodiče

Je nad lidské možnosti učitelky mateřské školy, aby byla vždy ku pomoci všem dětem najednou. Je tedy nutné, aby děti před nástupem do mateřské školy zvládly některé dovednosti:

 • Obléknout se a svléknout, obout a zout, složit oblečení.
 • Poznat svoji značku, kterou je označeno místo pro uložení jeho věcí.
 • Poznat si své oblečení a obuv.
 • Samostatně jíst a pít.
 • Umýt si ruce, utřít si je do ručníku.
 • Používat záchod.
 • Vysmrkat se a používat kapesník.
 • Bezpečně chodit po schodech.
 • Uklidit po sobě hračky, své věci.
 • Zvládat komunikační dovednosti odpovídající věku (řeč).
 • Znát své jméno a příjmení, svůj věk a místo, kde bydlí.

Dítě by mělo znát základní pravidla slušného chování a dodržovat je (pozdravit, poprosit, poděkovat). Důležité je, aby reagovalo na běžné pokyny učitelky (dospělých). Je velice důležité, aby dítě paní učitelce důvěřovalo. Nikdy byste je tedy neměli zastrašovat ani paní učitelkou, ani školkou. Ze školky nikdy neodcházejte tajně bez rozloučení, avšak svůj odchod zbytečně neprodlužujte. Je dobré dítěti vysvětlit, kdy se vrátíte a potom se opravdu včas vrátit.