Školní speciální pedagog

Mgr. Renata Nováková

Speciální pedagog

Konzultace: v odpoledních hodinách dle předběžné domluvy

Standardní činnost školního speciálního pedagoga podle vyhlášky 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních:

• Diagnostika a depistáž:

• Spolupráce při zápisu do 1. ročníku základního vzdělávání dle potřeb a možností školy a školního poradenského pracoviště.

• Vyhledávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a jejich zařazení do vhodného preventivního (stimulačního) či intervenčního programu.

• Vyhledávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a jejich zařazení do speciálně pedagogické péče.

• Vytyčení hlavních problémů žáka, stanovení plánu pedagogické podpory v rámci školy a mimo ni (druh, rozsah, frekvence, trvání intervenčních činností).

• Diagnostika speciálních vzdělávacích potřeb (shromažďování údajů o žákovi, včetně anamnézy rodinné a osobní), speciálně pedagogická intervence ve školním prostředí, speciálně pedagogická diagnostika předpokladů pro čtení, psaní, počítání, předpokladů rozvoje gramotnosti, analýza získaných údajů a jejich vyhodnocení.

• Speciálně pedagogická diagnostika při výchovných problémech, stanovení intervenčního přístupu v rámci školy i mimo ni, dle potřeb, možností a profilace školy.

• Screening, ankety, dotazníky ve škole týkající se speciálních vzdělávacích potřeb a rizika vzniku speciálních vzdělávacích potřeb.

• Konzultační, poradenské a intervenční práce:

• Intervenční podpora při realizaci plánu pedagogické podpory.

• Dlouhodobá i krátkodobá individuální speciálně pedagogická péče za účelem naplňování podpůrných opatření pro žáky, speciálně pedagogické vzdělávací činnosti, reedukační, kompenzační a stimulační činnosti, se žákem s rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb (vzdělávací činnosti, stimulační činnosti).

• Participace na vytvoření individuálního vzdělávacího plánu u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami nebo plánu pedagogické podpory u žáků s rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb.

• Průběžné vyhodnocování účinnosti poskytovaných podpůrných opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb u žáků, dle potřeby navržení a realizace úprav.

• Preventivní intervenční programy v oblasti školního neúspěchu/výchovných problémů s uplatněním speciálně pedagogických/etopedických přístupů.

• Participace na kariérovém poradenství – volba vzdělávací dráhy žáka, individuální provázení žáka.

• Úpravy školního prostředí, zajištění speciálních pomůcek a didaktických materiálů.

• Individuální konzultace pro rodiče, zabezpečení průběžné komunikace a kontaktů s rodiči žáka/zákonnými zástupci.

• Individuální konzultace pro pedagogické pracovníky v oblasti speciálních vzdělávacích potřeba a rizika vzniku speciálně vzdělávacích potřeb.

• Speciálně pedagogické přístupy při řešení multikulturní problematiky ve školním prostředí.

• Konzultace s pracovníky školských a dalších poradenských zařízení.

• Metodické, koordinační a vzdělávací činnosti:

• Příprava a průběžná úprava podmínek pro vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami ve škole – koordinace speciálně pedagogických poradenských služeb ve škole.

• Metodická pomoc třídním učitelům při vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami nebo rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb.

• Metodické činnosti pro další pedagogické pracovníky školy – specifika výuky a forem práce se žáky – jejich zavádění do výuky, instruktáže využívání speciálních pomůcek a didaktických materiálů.

• Pracovní semináře pro pedagogické pracovníky v oblasti speciálních vzdělávacích potřeb a rizika jejich vzniku.

• Kooperace s pedagogickými pracovníky školy zajišťujícími poradenské služby.

• Kooperace se školskými poradenskými zařízeními a s dalšími institucemi a odbornými pracovníky ve prospěch žáka se speciálními vzdělávacími potřebami nebo rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb.

• Participace na vytváření školních vzdělávacích programů, individuálních vzdělávacích plánů, plánů pedagogické podpory s cílem rozšíření služeb a zkvalitnění péče o skupiny žáků se speciálními vzdělávacími potřebami nebo rizikem vzniku speciálních vzdělávacích potřeb.

• Koordinace a metodické vedení asistentů pedagoga ve škole.

• Besedy a osvěta (zejména zákonným zástupcům).

Péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami:

• spolupráce s PPP a SPC HK, učiteli a rodiči
  • sledovat materiály k dané tématice (školení, setkání VP))
  • individuální pohovory s žáky, rodiči
  • poskytování konzultací a odborných informací pedagogům a rodičům
  • spolupráce při vypracování individuálních plánů
  • vedení databáze žáků se SVP, kontrola platnosti vyšetření, odborné posouzení žáka ve spolupráci s učiteli
  • soustřeďování Doporučení ŠPZ, předávání informace učitelům.

Kázeňské přestupky:

• spolupráce s rodiči žáků, třídními učiteli, ředitelem školy a ostatními vyučujícími
  • sledovat udělená výchovná opatření (důtky, snížená známka z chování) a jejich účinnost
  • spolupracovat s PPP HK, SVP Návrat, OSPOD MM HK, Policií ČR

Pomoc žákům nadaným a talentovaným:

• umožnit zapojení do soutěží (olympiády, sportovní soutěže)
  • sledovat jejich rozvoj v rámci vyučováni i mimo vyučování, navrhovat k šetření v PPP