Malá vodní elektrárna Hučák

Ve dnech 24. a 25. dubna žáci 1. stupně ZŠ, konkrétně 1. až 4. tříd se zúčastnili exkurze do malé vodní elektrárny v Hradci Králové. Žáky zaujala přednáška a po té animovaná pohádka, která jim představila různé typy elektráren (jadernou, solární, vodní a tepelnou) a přiblížila jim pojmy: obnovitelný a neobnovitelný zdroj, turbína, generátor.

Žáci se také dozvěděli, že malá vodní elektrárna zvaná „Hučák“ vznikla v Hradci Králové již před 112 lety a že v roce 2019 prošla nákladnou modernizací, jejímž cílem bylo její řízení přes počítače. Děti si také mohly interaktivně vyzkoušet vyrobit elektrický proud (pomocí modelu turbíny a generátoru, vodní a větrné elektrárny).

Prohlídka v celém areálu (uvnitř i venku) byla provázena zajímavou přednáškou. Součástí prohlídky byla i návštěva původní strojovny elektrárny.

Škola online Kontakt Školní pošta Jídelna Knihovna