Workshop ,,Mám svůj sen“

Ve středu dne 15. 3. 2023 jsme se jako třída na pět vyučovacích hodin stali někým jiným. Navštívily nás dvě slečny z organizace Post Bellum s workshopem ,,Mám svůj  sen“. Téma roku 1968.

Jarní dny roku 1968 s sebou přináší naději a každému z obyvatel jednoho činžovního domu trochu jiný sen. Jarní nadechnutí ale náhle ukončuje srpnový příjezd tanků.

My se však podívali do minulosti ještě o rok dříve a prožili kousek roku 1967. Když měly začít v naší republice reformy, vydali jsme se do pražských ulic. Mělo se začít svobodně cestovat, skautské oddíly měly být povoleny, mělo dojít ke zrušení cenzury…
Ve svých rodinách jsme se poté sešli a sdělovali si svoje názory (z pohledu postavy, jejíž roli jsme dostali). 

Pro většinu lidí to vypadalo na lepší časy, až do srpna roku 1968. Měli jsme možnost si alespoň z malé části zažít, co lidé opravdu prožívali. Dostali jsme za úkol zavřít oči a poslouchat. Mohli jsme slyšet, jak se vojenské jednotky dostávají na naše území. Poté jsme zhlédli video, abychom měli představu, jak to v té době vypadalo v pražských ulicích.
Po tomto všem byla svolána další, a poslední, z několika domovních schůzí. Při této příležitosti „domovnice“ zmínila také studenta Jana Palacha. Druhá ze slečen sehrála roli vysoce postavené soudružky. My všichni v pražském domě jsme byli postaveni před volbu.  Měli jsme podepsat souhlas se vstupem vojsk na naše území. Ze začátku většina podepisovala (obvykle rodiny, co byly ve straně), pak se ale začaly projevovat i nesouhlasy. Někteří, co původně souhlas podepsat nechtěli, byli následně donuceni výhružkami (jejich potomek se nedostane na školu, nebude moci studovat, přijdou o práci, skončí ve vězení) a souhlas podepsali. Těm, co opravdu podepsat souhlas odmítli, byl jejich sen (papírek nalepený na židli) roztrhán.

Tímto skončila hrací stránka programu, a opět jsme se všichni sešli v kruhu. Odevzdali jsme svoje občanské průkazy a sami sobě sdělovali vlastní pocity.

Na konci akce hodnotili spolužáci workshop kladně, líbil se jim a obzvláště ocenili herecké výkony organizátorek. Také se jim líbilo, že jsme se učili hrou a celkově nám všem celý program i jeho dění přišlo zábavné a poučné.

Žákyně IX.A

Škola online Kontakt Školní pošta Jídelna Knihovna